تبلیغات
سلماس رایانه - چگونه بهتر درس بخوانیم؟
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : اسلام یوسفی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
نویسندگان
نمونه سوال
امکانات جانبی
«سلماس رایانه» را صفحه ی خانگی خود کنید
آپارات سلماس رایانه
پخش زنده حرم
در سلماس رایانه
در اینترنت

خبرنامه سلماس رایانه

تاریخ روز


قشر بزرگی از کاربران اینترنتی را دانش آموزان و دانشجویان تشکیل می دهند و یا ممکن است به عنوان استاد و معلم یا عضوی از خانواده یا با آنها سر و کار داشته باشند. به همین خاطر تصمیم گرفتم تا در ارتباط با چگونگی مطالعه و درس خواندن صحیح تر مطلبی منتشر کنیم تا در این زمینه تجربیات و نظرات شخصی خودم را به اشتراک بگذارم.

چگونه بهتر درس بخوانیم

مطلبی که می خوانید بیشتر حاصل تجربیات شخصی است و اصراری به صحت و کامل بودن آنها ندارم. من در نوشتن این مطلب وسواس به خرج ندادم و بیشتر مطالب و روش هایی که به نظرم مفید بود را ذکر کردم. در واقع من از این موارد برای رفع مشکلات خودم استفاده می کنم. شاید مواردی از این نوشته برای شما هم مفید باشد.

شروع میکنیم ::
جهت مطالعه به ادامه مطلب مراجعه کنید
• بسیاری از افراد برای مطالعه ی خود یک بازه ی زمانی در نظر می گیرند. به این صورت که بر فرض خود را ملزم به ۲ ساعت مطالعه می کنند. در حین مطالعه شخص ممکن است دائما نیم نگاهی هم به ساعت داشته باشد و انتظار گذشت زمان را بکشد. این روش به اندازه کافی کارامد نیست و بازدهی لازم را ندارد. میزان مطالعه باید بر مبنای حجمی و کیفی ارزش گذاری و تعیین شود. به عنوان مثال شما یک مبحث خاص یا تعداد مشخصی از صفحات جزوه یا کتاب را در نظر می گیرید که مطالعه کرده و به آن تسلط پیدا کنید.

• حضور دائم در کلاس ها. این توصیه را شاید قبلا هم شنیده باشید و از آن ذهنیت مثبتی نداشته باشید! ولی مطمئنا مقدار زیادی از یادگیری در کلاس صورت می گیرد. حتی اگر هنگام تدریس٬ مقداری از مطالب را متوجه نشوید(که معمولا برای من اینطور است)، صحبت هایی که شنیده اید و روند و چگونگی مطرح شدن درس که دیده اید، در هنگام یادگیری های بعدی کمک زیادی به شما خواهد کرد. گاهی یک جمله یا یک اتفاق که ممکن است حتی به موضوع درس مرتبط نباشد موجب ماندگاری بهتر و بیشتر مطالب در ذهن می شود. بسیاری اوقات موقع مطالعه جزوه به خاطر می آورم که وقتی این قسمت تدریس می شد چه اتفاقاتی در کلاس افتاده و صحبت ها و حرکات استاد برایم یادآوری می شوند. همان طور که گفتم این نکته را زیاد شنیده ایم و شاید تکرار آن خسته کننده شده باشد. ولی اگر واقع گرایانه به آن نگاه کنیم در یادگیری موثر است.

• نکته بعد این که خودتان جزوه بنویسید. همان طور که در مورد قبلی هم گفته شد، هنگام مطالعه جزوه، فضای کلاس و اتفاقاتی که روی داده و صحبت هایی که شنیده شده برایم یادآوری می شوند. ولی هیچ وقت چنین اتفاقی وقتی که از جزوه ی کپی شده دیگران مشغول مطالعه بودم نیفتاده. همچنین به احتمال بسیار زیاد چنین است که شما به دستخط و نوع نوشتن خودتان بیش از دستخط و نحوه نگارش دیگران تسلط دارید. خواندن دستخط دیگران آن هم برای جزوه ای که ممکن است ده ها صفحه یا بیشتر باشد ممکن است بیش از مطالعه عادی از روی جزه خودتان، ذهن و چشمتان را خسته کند.

• وقتی مبحث درسی جدیدی در کلاس مطرح می شود و به منزل بازمی گردید، پس از استراحت حتما آن را مرور کنید. این عمل موجب تثبیت یادگیری و رفع ابهامات می گردد. همچنین درصورتی که مقداری از آن را به خوبی متوجه نشدید نقطه ضعف خود در آن موضوع را خواهید یافت، تا اینکه بعدا به رفع آن بپردازید. مطمئنا با تداوم این کار، برای امتحانات فشار کمتری را متحمل خواهید شد و آسودگی خاطر بیشتری نیز خواهید داشت. در هنگام مطالعه برای امتحانات، مطالب برایتان آشناست و با یک مرور، همه چیز یادآوری خواهد شد.

تجربیات شخصی من نشان داده که یادگیری اگر آهسته آهسته صورت بگیرد ماندگاری بیشتری خواهد داشت و درک بهتری از آن مبحث در ذهن ایجاد خواهد کرد. این کار کیفیت یادگیری را افزایش می دهد. همچنین اگر اینگونه عمل کنید دیگر خبری از بیداری ها و استرس های شب امتحان و وقت کم آوردن ها نیست. با خیال راحت می توانید تمام کتاب یا جزوه را بخوانید و فرصت کافی برای مرور نیز داشته باشید.

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

• تغذیه هم بی تاثیر نیست. انرژی کافی را تامین کنید. می توانید با مصرف یک شکلات یا مغز ها(بادام٬ گردو …) این کار را انجام دهید و مواد معدنی مورد نیاز مانند کلسیم و فسفر را هم فراهم کنید. همچنین از مصرف غذا های سنگین و خیلی چرب مخصوصا برای ناهار خودداری کنید. این کار باعث احساس خستگی و خواب آلودگی خواهد شد

• بهتر است مکان ثابتی را برای مطالعه انتخاب کنید. سکوت و آرامش محیط هم از خصوصیاتی است که عملا تاثیر آن را درک کرده ایم. از دیگر مشخصه های مکان مناسب، نور کافی و یکنواخت است تا چشمانتان خسته نشود.

• به یاد داشته باشید هر گونه که به مغز اطلاعات بدهید همانگونه هم امکان استفاده داریم و دقیقا به همان صورت به ما برگردانده می شود. با یک مثال این موضوع را بررسی می کنیم. فرض کنید می خواهید لغات درس جدید زبان انگلیسی را حفظ کنید تا برای پرسش شفاهی در کلاس آمادگی داشته باشید. در این مورد تنها مطالعه با چشم کافی نخواهد بود.

با دیدن کلمات٬ آنها به حافظه ی تصویری می روند و با دیدن شکل هر کلمه٬ معنی آن برایتان تداعی خواهد شد. ولی هنگام پرسش به صورت شفاهی اگر فقط به مطالعه ی با چشم بسنده کرده باشید ممکن است کلماتی که بارها مرور کرده اید هم برایتان ناآشنا باشند؛ زیرا ذهن شما فقط با شکل نوشتاری این کلمات آشنا شده و تلفظ آنها را نشنیده. برای حل این مشکل می توانید چند بار بدون نگاه کردن به نوشته ی کلمه٬ آن را برای خودتان تلفظ کنید یا اینکه از روش آشنا و قدیمی استفاده کنید؛ به این صورت که از شخصی بخواهید آنها را از شما بپرسد.

چگونه بهتر درس بخوانیم؟

• آرامش و فراغت ذهنی تاثیر فوق العاده ای دارد. هرچند که گاهی ممکن است به سادگی نتوانید آن را به دست آورید. تا حد امکان ذهن خود را خالی کنید و عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید. تلویزیون٬ کامپیوتر٬ موبایل! و یا هر چیز دیگری که ممکن است تمرکز شما را از بین ببرد.

• موضوعی که بارها باعث شده در حل سوالات امتحان ناموفق باشم نحوه مطالعه برای دروسی است که محاسباتی یا به اصطلاح حل کردنی هستند. هنگام مطالعه ی جزوه وقتی یک مثال حل شده را می خوانیم و روند حل را متوجه می شویم این تصور بوجود می آید که خود نیز قادر به حل اینگونه مسائل می باشیم. در حالی که در بسیاری از موارد چنین نیست. تا زمانی که خودتان یک نوع سوال را حل نکرده اید از آن عبور نکنید. هنگامی که دست به قلم می شوید و اقدام به حل مسئله می کنید همان زمانی است که ابهامات و نقاط ضعف شما نمایان می شوند.

برای صرفه جویی در زمان و انرژی٬ در این مورد لازم نیست تمام سوالات یا مثال ها را حل کنید؛ وقتی که احساس کردید مبحثی را به خوبی فراگرفته اید از سوالاتی که راه حل مشابه و یکسان دارند حل یک یا چند نمونه کافی به نظر می رسد.

• در پایان اگر تصمیم گرفتید بیش از پیش درس بخوانید چند لحظه دست نگه دارید! نکاتی هست که قبل از هرگونه تغییری باید مدنظر داشته باشید.

ابتدا مطمئن شوید که تصمیمتان جدی است. در صورتی که پس از گذشت چند روز در اجرای آن سست خواهید شد اقدامی نکنید.

میزان مطالعه خود را به یکباره افزایش ندهید. تغییرات ناگهانی ناپایداری را در پی دارند. برای افزایش میزان مطالعه باید سنجیده عمل کرد. به این ترتیب که افزایش ناچیزی داشته باشید، و این رویه را برای مدتی حفظ کنید تا تثبیت شود. سپس درصورت نیاز، به افزایش مجدد اقدام نمایید.

گاهی به دلیل پیشامدها و رویداد های پیش بینی نشده فرصت کافی برای انجام امور برنامه ریزی شده پیدا نمیکنیم. این امر اجتناب ناپذیر است و ممکن است در برنامه ریزی درسی نیز خللی ایجاد شود. اگر تصمیم به مطالعه داشتید و به هر دلیل موفق به اجرای برنامه نشدید، مطالعه را تا آنجایی که مقدور است انجام دهید، هرچند ناچیز و اندک باشد. هیچ وقت نگویید فرصت زیادی ندارم و ارزش ندارد درس بخوانم. این کار در درازمدت می تواند باعث سستی در اجرای برنامه شود و شما را به آنچه که پیش از این بودید برگرداند.
نوع مطلب :
برچسب ها : دانش آموزان، دانشجویان، امتحان، کلاس، مدرسه، یادگیری، فراغت،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 30 مرداد 1395
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:58 ق.ظ
Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's
the blog. Any feedback would be greatly appreciated.
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:23 ب.ظ
After looking over a number of the blog articles on your web site, I honestly appreciate
your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list
and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me how you
feel.
شنبه 14 مرداد 1396 08:51 ق.ظ
If some one desires to be updated with hottest technologies then he must be go to see this web site and
be up to date daily.
یکشنبه 31 مرداد 1395 01:11 ب.ظ
سلام
این یه پیام تبلیغاتی نیس
فقط میشه چند دقیقه وقت شریفتون رو بگیریم؟
داستان ما از اونجا شروع میشه که چند تا جوون جمع شدن دور هم و یه وبسایت و کانال تلگرامی راه انداختن، برای بیان یه سری از دغدغه های مشترک امروزه ی همه ی ما، برای چیزایی که شاید اگه هنوزم بودن، خیلی الان دلمون شادتر و خیالمون آسوده تر بود
حالا هم اون جوونا دنبال کسایی ان که حرفشون رو درک کنن و صداشون رو بشنون
پس
باعث افتخار ماست اگه به کانال ما سر بزنید
شاید حرفامون، به دل هم نزدیک بود و همراه و بعدش کم کم همدل شدیم

شرمنده اگه دعوت ناممون طولانی شد!

منتظرتون هستیم....
اینم نشونی های ما:

https://telegram.me/joinchat/DTPGRD94QEPYb0Qzes_OWg


www.koofka.com
یکشنبه 31 مرداد 1395 01:11 ب.ظ
سلام
این یه پیام تبلیغاتی نیس
فقط میشه چند دقیقه وقت شریفتون رو بگیریم؟
داستان ما از اونجا شروع میشه که چند تا جوون جمع شدن دور هم و یه وبسایت و کانال تلگرامی راه انداختن، برای بیان یه سری از دغدغه های مشترک امروزه ی همه ی ما، برای چیزایی که شاید اگه هنوزم بودن، خیلی الان دلمون شادتر و خیالمون آسوده تر بود
حالا هم اون جوونا دنبال کسایی ان که حرفشون رو درک کنن و صداشون رو بشنون
پس
باعث افتخار ماست اگه به کانال ما سر بزنید
شاید حرفامون، به دل هم نزدیک بود و همراه و بعدش کم کم همدل شدیم

شرمنده اگه دعوت ناممون طولانی شد!

منتظرتون هستیم....
اینم نشونی های ما:

https://telegram.me/joinchat/DTPGRD94QEPYb0Qzes_OWg


www.koofka.com
شنبه 30 مرداد 1395 10:12 ب.ظ
سلام دوست اینترنتی من

به فروشگاه اینترنتی 98 فایل سربزن مطمعن باش اون چیزی که بهش فکر نمیکردی ولی لازمش داشتی توش پیدا میشه

پشیمون نمیشی یبار ویو کنی ازش

منتظرتیم

فدا

http://98file.com/

-----------------
ارسال شده توسط ربات ارسال نظر Yo Blog Spammer
yospammer.tk
شنبه 30 مرداد 1395 05:50 ب.ظ
سلام.
وبت خیلی عالی بود.
به وب من هم سری بزن و حتما یه نظری در موردش بده.ممنون
شنبه 30 مرداد 1395 05:47 ب.ظ
سلام.
وبت خیلی عالی بود.
به وب من هم سری بزن و حتما یه نظری در موردش بده.ممنون
شنبه 30 مرداد 1395 05:19 ب.ظ
عالی بود ممنون من سه ترم هست ک عضو گروه جزوه نویسی کلاس نشدم و الان هم مردد بودم ک این ترم برم یا ن ،چون میگن حجم درسها زیاده و ممکنه وقت نشه خودم تمام جزوات رو بنویسم اما انشااللله مثل سه ترمم گذشته خیلی قوی خودم جزوه مینویسم چون گفته بودید خودتون با دستخط و نگارش اشنا تر هستید دقیقا درسته
شنبه 30 مرداد 1395 04:33 ب.ظ
زندگیتون سرشار ازمحبت ، مهربانی و دریایی از عشق و امید خیلی باعث افتخاره پیش منم بیاین مرسییییییییی
شنبه 30 مرداد 1395 03:00 ب.ظ
زندگیتون سرشار ازمحبت ، مهربانی و دریایی از عشق و امید خیلی باعث افتخاره پیش منم بیاین مرسییییییییی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندها
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
کلیه حقوق این وبلاگ برای سلماس رایانه محفوظ است
ابزار وبلاگ
.